• Wpisów: 193
  • Średnio co: 16 dni
  • Ostatni wpis: 7 lat temu, 19:00
  • Licznik odwiedzin: 85 613 / 3129 dni
 
marti669
 
marti669: Miedzik obrzeżony (Hasemania nana) – endemiczny gatunek słodkowodnej ryby z rodziny kąsaczowatych (Characidae). Bywa hodowana w akwarium. W literaturze pojawia się też inna nazwa tej ryby – zwinnik karzełek.Zamieszkuje wody śródlądowe Ameryki Południowej, w wschodniej części Brazylii w dorzeczu rzeki São Francisco.
Wygląd

Ciało w kolorze złocistobrązowym, ciemnomiedzianym po srebrzystą[4]. Płetwy w kolorze żółtawym są przezroczyste, jej zakończenia zaś białawe, biało obrzeżone. Przez środek ogona przebiega czarna smuga zachodząca na tułów. Cechą charakterystyczną tej ryby jest brak płetwy tłuszczowej (pinna adiposa).

Dorastają do 5 cm długości.
Dymorfizm płciowy

Samiec nieco smuklejszy miedziano ubarwiony, grzbiet ciemniejszy, samica mniej barwna, bardziej w kolorze jasnosrebrzystym, srebrnożółtym. U samca w przypadku silnego podniecenia występuje zjawisko zmiany barwy na bardziej "rozrzażoną"[5]
Warunki hodowlane
Zalecane warunki w akwarium
Zbiornik    mały do średniego (30-50 l)
Temperatura wody    20-25 °C
Twardość wody    miękka do średniej
Skala pH    6–7,5
pokarm    Wszystkożerna
Biotop

Ruchliwa i stadna ryba będąca towarzysko usposobiona do innych gatunków w danym akwarium. Występuje we wszystkich strefach wody. Lubi gęstą roślinność oraz dużo miejsca do swobodnego pływania. W akwarium samce miedzików stale "walczą" między sobą bez uszczerbku dla swego zdrowia[6].
Roślinność w akwarium[7]

Lubi przebywać m.in. wśród roślin z rodzaju:
Cabomba, Echinodorus, Egeria, Hydrilla, Hygrophila, Myriophyllum, Vesicularia,

   Kabomba wodna

   Żabienica Blehera

   Moczarka argentyńska

   Przesiąkra okółkowa

   Mech jawajski

Rozmnażanie

Na czas tarła samiec przybiera barwę prawie czerwoną. Woda o temperaturze wyższej o 2-3 stopnie. Gatunek ten składa do 200 sztuk ikry. Tarło w wodzie o podobnych parametrach. Podczas tarła dochodzi do zjadania własnej ikry.

Okres dojrzewania jaj wynosi 1-2 dni, po kolejnych 5 młody narybek zaczyna pływać.

Nie możesz dodać komentarza.