• Wpisów: 193
  • Średnio co: 15 dni
  • Ostatni wpis: 7 lat temu, 19:00
  • Licznik odwiedzin: 84 107 / 3094 dni
 
marti669
 
marti669: Neon Innesa, bystrzyk neonowy, bystrzyk Innesa (Paracheirodon innesi) – gatunek słodkowodnej ryby z rodziny kąsaczowatych (Characidae).Pochodzenie: dorzecze Amazonki, wschodnie Peru.

Rozmiary: długość 1–4 cm.

Wygląd: niewielka ryba z charakterystycznym „neonowym” pasem wzdłuż górnej części ciała, kończącym się przed płetwą ogonową. Od połowy długości ciała do nasady płetwy – jaskrawoczerwone.

Dymorfizm płciowy: Samice są większe i mają bardziej zaokrąglony brzuch.
Wskazówki hodowlane

Neon Innesa jest spokojną, stadną rybą, dosyć wrażliwą na zmianę parametrów wody. Należy go hodować w stadzie co najmniej 6–10 sztuk. Z uwagi na niewielkie rozmiary nie zaleca się trzymania jej z mięsożernymi, dużymi rybami (np. skalar[potrzebne źródło], sum). Do akwarium dla tego neona oprócz roślin powinno dać się korzenie. Idealnym środowiskiem dla neona Innesa są tzw. "czarne wody".
Zalecane warunki w akwarium
Zbiornik    średniej wielkości, min. 60 l,
z ciemnym podłożem
Temperatura wody    22–25 °C
Twardość wody    miękka do średnio twardej
10°n
Skala pH    lekko kwaśna, 5–7
Pokarm    żywy, mrożony,
ewentualnie suchy

Rozmnażanie: ryba jajorodna. Podczas tarła należy odseparować jedną parę. Akwarium tarliskowe, do którego zostanie przeniesiona powinno być zaciemnione z miękką wodą (w celu jej zmiękczenia można użyć torfu). Po tarle należy odłowić parę i pozostawić akwarium zaciemnione. Narybek można karmić pokarmem w płynie lub w postaci pyłu.

Nie możesz dodać komentarza.