• Wpisów: 193
  • Średnio co: 16 dni
  • Ostatni wpis: 7 lat temu, 19:00
  • Licznik odwiedzin: 85 613 / 3129 dni
 
marti669
 
marti669: Pielęgnica pawiooka, ocznik[2][3] (Astronotus ocellatus) – słodkowodna ryba z rodziny pielęgnicowatych. Lokalnie poławiana jako ryba konsumpcyjna. Hodowana w akwariach.Tropikalne wody Ameryki Południowej – dorzecze Amazonki na terenie Peru, Kolumbii, Brazylii i Gujany Francuskiej. Do Europy została sprowadzona w 1929 roku.
Opis

Ciało krępe, wysokie. Duży otwór gębowy z grubymi wargami. Ubarwienie ciemne, zależne od wieku i miejsca pochodzenia. Długość do 35 cm (rekord 45,7 cm i 1,58 kg). Dojrzałość płciową osiągają ok. 1 roku życia.
Zalecane warunki w akwarium
Zbiornik    min. 150 cm długości[2]
Temperatura wody    22 – 30 °C[2]
Twardość wody    miękka do twardej, 6 – 20°n[2]
Skala pH    6,4 – 7,6[2]
Pokarm    żywe i martwe ryby, tabletki, chude mięso,
świerszcze, większe larwy owadów, kiełże, ochotki

Ryba bardzo terytorialna i napastliwa. Przekopuje podłoże[2], przez co może niszczyć rośliny. Kamienne konstrukcje w wystroju akwarium powinny być solidnie umocowane, a rośliny – wyłącznie o mocnych liściach – sadzone w pojemnikach[2]. Jest rybą stosunkowo odporną na zmiany warunków panujących w zbiorniku, ale wymaga wydajnego systemu filtrującego.
Odmiana kolorystyczna Red Tiger Oscar

Pielęgnice te można łączyć z innymi dużymi i silnymi rybami, potrafiącymi się obronić. Samica składa od 1000–3000 jaj. Pierwszym pokarmem larw jest wydzielina skórna rodziców. Wyhodowano wiele odmian barwnych, w tym Red Oscar, Red Tiger Oscar oraz Albino Oscar. Istnieją również odmiany ze zmienionym kształtem np. Veiltail Oscar i Baloon Oscar.

Nie możesz dodać komentarza.